Датировка
Първи културен слой: I век пр.Хр. - II – III век; Втори културен слой: V – VІ век
Обектът е разкрит съвсем скоро (май 2019г.) и представлява изключителен интерес, не само поради сложната си и многопластова стратиграфия, но и поради хипотезата, че е открита южната порта на късноатничния Одесос. Разкопките се осъществяват във връзка с инвестиционни намерения – реализация на проект за „Естетизация и модернизация в подзона „Одесос” 2”. Екипът на РИМ Варна, с ръководител доц. д-р Валери Йотов първоначално разкрива структура от масивни каменни квадри на суха зидария с врязани канали, тип „лястовича опашка”. Смята се, че това е продължението на крепостната стена, датирана от късния елинизъм – I век пр. Хр. и римската епоха от II – III век. Трасето съвпада с разкритата през 1982г. крепостна стена от М. Лазаров, при строителството на сградата на НТС (Научно Технически съюз), датирана от същия период. Ширината на стената е близо 2,80м.
Върху елинистичната крепостна стена е стъпал друг по-късен зид от масивни рустицирани каменни квадри и добре обработени, неголеми камъни, свързани с розов хоросан. В най-високата си запазена част градежът е от 3-4 реда керамични тухли. Разкрит е и единия от основните канали (cloaka), конструктивно вграден в стената. Датировката на късния зид е отнесена към късноантичната – римска епоха – IV – VI век.
Наоколо са намерени движими кутурни ценности – фрагменти, монети, мраморна база на колона и бронзова лампа, които потвърждават периодизацията.
Най-горните структури, които бяха премахнати, за да се проучат крепостните стени са датирани от началото на XIX век. Предполага се, че това е бил построеният през 1832-1834 „военен склад”.
При направените сондажи южно от разкритите елинистични и римски зидове, става ясно, че липсват каквито и да е културни пластове. Откритата на сравнително малка дълбочина плътна пясъчна основа дава основание за твърдението, че през периода на късната античност и ранното средновековие (IV-VIIв.) непосредствено до крепостната стена е започвал морският бряг.
В момента все още текат спасителни разкопки и проучванията продължават. Предстои да се изясни с точност функцията и предназначението на разкритите археологически обекти.
Местоположение
Граници - ул. "Цар Симеон", ул. "Цариброд", ул. "Л. Заменхоф", ул. "Козлодуй"; Археологически резерват "Одесос", Варна
Културна пренадлежност
Елинистична култура; Римска култура;
Проучване
2019 г. - разкрит от доц. д-р Валери Йотов
Техническо състояние
Добро техническо състояние; В процес на проучване;
Статут /описан в АКБ/
Национално значение- резерват /обявен с Разпореждане на Министерски съвет №76 от 27.04.1974г.
Режим на опазване /съгласно чл.35 от НАРЕДБА №7/
Г
Находки, експонирани в Регионален исторически музей Варна
Архивни снимки
Архивни документи
Подобни обекти
бул. "Княз Борис I", Археологически резерват "Одесос", Варна
бул."Княз Борис", пл. "Независимост", Археологически резерват "Одесос", Варна
Западната част на островната зона под моста; в парка на р-н Аспарухово
Между ул. "Цар Самуил" и бул. "Приморски"; Археологически резерват "Одесос", Варна
Университетска боаническа градина - Екопарк, Варна; к.к. "Св. Св. Константин и Елена"
м-т Джанавар тепе /Илан тепе/, р-н Арспарухово