Датировка

Началото на VІ век

Информация

Раннохристиянската бализика представлява уникален пример на църковната архиетктура в България от началото на VІ в. Намира се в кв. Аспарухово в местността Джанавара (Джанавар-тепе). Датировката е установена от Ал. Минчев на базата на разкритите мозайки. И до днес те се намират на място (in situ). Общата им площ е значителна - около 120 кв. м. Запазени са около 100 кв. метра, в сравнително добро състояние, въпреки че на места са установени пукнатини и повреди от съвременни иманярски изкопи и от прораснали корени на растения.

Плановата схема на сградата е уникална за България. Представлява  еднокорабна базилика, с едноделен нартекс и атриум с колонада. Уникална е и вътрешната полукръгла апсида, вградена в източната стена, Общите размери на храма са 31 метра – дължина и 28 метра - ширина, с дебелина на стените на наоса 2,5 метра. Градена е от редуващи се пояси от дялани каменни блокове и тухли със спойка от хоросан и очукани тухли. Към ъглите на наоса от изток и запад са добавени по две симетрични помещения. Източните са правоъгълни, а западните почти квадратни. Кръщелнята (баптистерий), е разположена на северозапад, а в средата е разкрита кръстовидна писцина. Източните помещения са играели вероятно ролята на пастофории - дяконикон и протезис. Те са били двуетажни и вторите им етажи са играели същевременно ролята на солидни отбранителни кули. Достъпът до тях е ставал чрез специално изградени в източната стена край апсидата кръгли помещения с вити зидани стълби, водещи към втория етаж на всяка кула. Апсидата има двустъпален синтрон, а от мраморната олтарна преграда, са запазени само основните камъни. В средата на наоса е имало мраморен амвон, чиято основа е била открита при разкопките на братя Шкорпил.

При разкопки на Варненското археологическо дружесвто през 1915 и 1919 е разкопавана последователно 5-метрова могила, наричана „Илан тепе” или змейова могила.  Под нея братята Шкорпил откриват „основи на старохристианска, еднокорабна базилика (храм), с красива мозайка и кръщелня.” (ИВАД - 1921г.,59). Още при откриването на базиликата братя Шкоприл разкриват шахта между амвона и олтара, която има достъп на изток – към реликварий и на запад към правоъгълна засводена гробница. От реликварият те изваждат кутия от бял алабастър с формата на саркофаг. В него има сребърно саркофагче, в което откриват трета кутия - златна, украсена със скъпоценни камъни, в която има мощи от неизвестен светец и парче изгнило дърво. В гробницата са открити малък и голям ковчег от липово дърво с човешки останки. След смъртта на Херменгилд Шкорпил (1923г.), който е бил водеща фигура при изследването на обекта, голяма част от информацията остава непобликувана, а разкопките са преустановени.

През 60-те години е направена частична консервация и реставрация на обекта.

В края на 90-те години на XX век археологът Ал. Минчев подновява разкопките и прави значителни открития, както и прецизирана датировка на базиликата. Поради липса на финасиране плановите разкопки по обекта отново са преустановени.

По данни на годишните доклади от „Археологически открития и разкопки”, става ясно, че екипи на РИМ – Варна извършват ежегодни разкопки и консервационни дейности по обекта. Постепенно се разкрива и консервира цялата планова схема на базиликата. Потвърждават се и хипотезите за наличието на манастир в непосредствена близост до храма. Съществува предположение, че манастирският комплекс е обслужвал емигрантската колония от източните провинции в Одесос, най-вероятно монофизитска.

Проучванията на манастирския комплекс продължават и постепенно се разкриват нови артефакти и сведения. Обекта е предложен за предоставяне на статут – национално значение.

Местоположение

м-т Джанавар тепе /Илан тепе/, р-н Арспарухово

Културна пренадлежност

Византийска култура

Проучване

1915г. - 1921г. - К. и Х. Шкрпил; 60-те години на XX век. - Екип на РИМ - Варна ; 1997 - 1999г. – ст.н.с. д-р Ал. Минчев; от 2006 - ст.н.с. д-р Ал. Минчев, гл. ас. д-р В. Тенекеджиев

Техническо състояние

Добро техническо състояние

Статут /описан в АКБ/

Национално значение /Д.В. 16/27.02.1968г./

Режим на опазване /съгласно чл.35 от НАРЕДБА №7/

А

Находки, експонирани в Регионален исторически музей Варна
No items found.

Актуални снимки

No items found.
Архивни снимки
No items found.

Архивни документи

No items found.

Подобни обекти

Част от крепостната стена на пл."Екзарх Йосиф"

пл. "Екзарх Йосиф", Археологически резерват "Одесос", Варна

Раннохристиянска базилика /ІІІ век./

ул. "Хан Крум", ъг. ул. "Кн.Ал.Батемберг", Археологически резерват "Одесос", Варна

Базилика - късна античност

м-т Пиринч тепе, на островната зона под Аспарухов мост, в двора на КРЗ, Варна

Старобългарски укрепителен вал

Западната част на островната зона под моста; в парка на р-н Аспарухово

Археологически резерват "Одесос" - античност, средновековие, възраждане

Историческо ядро на града /гръцка махала/, км. Одесос, Варна

Част от елинистична крепостна стена на ул. "Цар Симеон"

Граници - ул. "Цар Симеон", ул. "Цариброд", ул. "Л. Заменхоф", ул. "Козлодуй"; Археологически резерват "Одесос", Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...