РИМСКИ ТЕРМИ НА АНТИЧНИЯ ОДЕСОС: КРАТКА ИСТОРИЯ НА НАУЧНОТО ИЗСЛЕДВАНЕ
Римските терми на античния Одесос са най-голямата обществена антична сграда открита досега в България и четвъртата по големина в Европа. Обектът се нарежда по значимост до Баните на Диоклециан и Термите на Каракала в Рим и Императорските бани в Трир. За обекта има множество научни публикации, изяснени са неговата активна здравна и социална функция, както и архитектурната стилистика и датировка.Историятана научното изследване обаче е не по-малко интересна от тази на самия културно-исторически обект. Научните наслагвания от всеки пореден изследовател и любопитните ситуации и обрати в този процес избистрят неговия образ и стойността на неговата ценност като обект на културното наследство.
В статията са описани трите основни етапа на научното изследване.
Научете повечеНаследство в риск
Научете повечеНеоцененото наследство на Варна
В рамките на инициативата „НАСЛЕДСТВО В РИСК”, подкрепена от Фонд Култура на Община Варна, в платформата #varnaheritage ще бъдат публикувани сгради, които нямат статут по Закона за културното наследство, но притежават ценностни качества и все още имат претенция за автентичност. Повишаването на информираността относно опазването е ключово, за да има промяна в начина на намеса в историческата среда и да се предотврати погубването на наследството ни.
Научете повечеКакво потъва в "Дупката"
Историческо развитие, градоустройствен анализ и актуални проблеми на УПИ I - "за търговски дом", кв. 39, по плана 8 м.р. – Варна
Научете повечеНаследство и устойчивост в дейността по Опазване на недвижимите културни ценности в България с примери от Варна
Настоящото изследване има за цел да проследи развитието на системата по опазване на недвижимото културно наследство в България от възникването му до настоящия момент с цел: установяване на причините за състоянието на съвременната културно - историческа среда.
Научете повечеКъм въпроса за състоянието на недвижимото културно наследство на гр.Варна
Abstract: Недвижимото културно наследство е обществено благо, което в значителна степен определя специфичния облик на дадено населено място. То е дългосрочен актив, невъзобновим ресурс и фактор за развитие на туризма. Целта, която си поставя автора на статията,е да представи състоянието на недвижимото културно наследство на град Варна.
Научете повечеСтартира – Информационен регистър на варненското недвижимо културно наследство
Сайтът предоставя абсолютно свободен достъп до дигиталнабаза данни, систематизирана според българската нормативна база. Съдържа специализирана графична и документална информация за 510 обекта – сгради със статут на културна ценност.
Научете повечеИдеен проект за музей на архитектурата и общинско звено „ОКН”, ул. Преслав 22, Варна
Идейният проект е разработен като Дипломна работа за Магистърска програма “Опазване на културното наследство” при ВСУ “Черноризец Храбър” и бе дарен безвъзмездно на Община Варна през 2016 г.
Научете повечеЗабравените архиви на Варна
Статия за уникалните архивни документи относно недвижимото културно наследство на Варна. Вековни оригинални архитектурни проекти тънат в забрава и изгнание в мазето на общината.
Научете повечеСофийска банка – поглед от високо
В центъра на Варна, непосредствено до седалището на Oбластна управа се намира едно истинско бижу. Това е сградата на някогашната „Софийска банка”. Архитектурният шедьовър е проектиран от известния варненски арх. Дабко Дабков през 1922г.
Научете повече