Датировка

-

Информация

Могилите са естествено или изкуствено създадени възвишения /насипи/ с неголям размер.  Те представляват особен инетерес за археологическата наука, поради факта, че във вътрешността на повечето има както недвижими, така и движими културни ценности.

Още през 1898г. братята Карел и Херменгилд Шкорпил – доайените на българската археология, издават тематична книга за могилите в поредицата „Паметници из Българско”.  Според тях „България може да се слави с богатството на могилните паметници”.

Първи опит за преброяването на могилите в страната е направил Ами Буе -  един от пионерите на геоложките проучвания. След решението на Антроположкото дружество на Виена да обърне особено внимание на могилите на балканския полуостров се провеждат научни изследвания и обходи, при които са нанесени на т.нар. Кипертова карта.

Следващите по хронология сведения за могилите по нашите земи са открити в карти на руски военни топографи от периода - 1878-1879г.

По данни на Шкорпил „най-много могили се срещат в тракийските полета (особено в Пловдивкото поле) и в крайдунавската равнина (между р.Вид и Черно море)”. Още тогава е установено, че голям брой са разрушени, разорани или самосрутени.

Такава е и съдбата на повечето могилни образувания в района на Варна. От множеството могили описани от изследователите, до днес са достигнали единични примери.

Специално внимание братя Шкорпил обръщат на могилните вериги и струпвания в района на Галата. Споменават също така могилния некропол, северно от град варна, като най-вероятно става въпрос за могилната група в близост до сегашната телевизионна кула или на Франгенското плато. Една от най-значителните находки на братята е раннохристиянска базилика, открита през 1909г. при прокопаването на канала в блатистата, песъчлива зона между морето и девненското езеро. Обекта е представлявал шорокоплощна ниска могила, известна под името „Пиринч тепе” или в превод „оризова могила”.

При разкопки на Варненското археологическо дружесвто през 1915 и 1919 е разкопавана последователно 5-метрова могила, наричана „Илан тепе” или змейова могила, където е откритa ранновизантийската базилика – Джанавара (от м.Джанавар тепе).

Друга част от могилните насипи във варненско са възникнали от разрушени селищни образувания, като тези, регистрирани в горските зони на кв.Галата, Боровец и м.Аладжата.

Най-много примери са останали от гробищни могили от различни периоди.

В актуалните данни на архива на РИМ – Варна има регистрирани колко 25-30 гробищни могили. Повечето от тях са били разкопани от иманяри още преди да им бъде извършено археологическо проучване от специалисти. Една от добре запазените могили с национално значение се намира в парк музей „Владислав Варненчик”, където каменната тракийска гробница, датирана от ІV-III в. пр. Хр., е запазена под мвзолея на Владислав, изграден през 1935г. Друга могила, с подобна социализация във Варна и околността няма.

В голямата си част могилите, които са се намирали на територията на съвременния град са разрушени при строителство или благоутрояване. Днес подобни могилни насипи могат да се видят основно в несоциализирани, труднодостъпни, гористи местности в околностите на Варна, където природата е успяла да запази целостта на обектите.

Местоположение

м-т Акчелар, р-н Приморски; м-т Джанавар тепе /Илан тепе/, р-н Аспарухово; м-т Гюндюза, р-н Галата;

Културна пренадлежност

-

Проучване

-

Техническо състояние

лошо

Статут /описан в АКБ/

-

Режим на опазване /съгласно чл.35 от НАРЕДБА №7/

-

Находки, експонирани в Регионален исторически музей Варна
No items found.

Актуални снимки

No items found.
Архивни снимки
No items found.

Архивни документи

No items found.

Подобни обекти

Части от римската крепостна стена на Одесос

бул. "Княз Борис I", Археологически резерват "Одесос", Варна

Част от крепостната стена на пл."Екзарх Йосиф"

пл. "Екзарх Йосиф", Археологически резерват "Одесос", Варна

Скален манастир "Аладжа манастир"

м-т Аладжа манастир, р-н Виница

Раннохристиянска базилика /ІІІ век./

ул. "Хан Крум", ъг. ул. "Кн.Ал.Батемберг", Археологически резерват "Одесос", Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...