Датировка

ІV – V век

Информация

Крепостта Кастрици е разположена в югоизточния край на територята на двореца Евскиноград, върху нос „Св. Яни”.

Крепостта е защитавала северния край на Варненския залив и едно от пристанищата, северно от Одесос-Варна. Представлявала е селищна територия, защитена с масивна крепостна стена, оформяща триъгълник площ от около 15 дка. Най-ранната датировка на селищното образувание е от периода на късната античност (ІV – V век), а през периода на средновековието процъфтява като град с активно развита търговия и мореплаване. След ХІV в. се споменава в десетки карти и портулани под името “Кастрици”, “Кестриц”,  „Кастризи” /производни от гръцкото кастро, т.е. крепост/. Според хипотезата на проучващите археолози, това е средновековната крепост “Макрополис” от описанието на похода на Владислав Ягело през 1444г. През ХІХ и ХХ в. е известна сред местното население като „Ая (Агиос, Свети) Яни Калеси” или “Чаталташ калеси”.

За първи път Карел Шкорпил дава сведения за крепостта, след обход през 1899г. Редовно проучване и планови разкопки по обекта започват след повече от 100 години, поради специфичната собственост на територията (Държавна публична). През 2004г. започва проучването й от екип на РИМ – Варна  в състав: Валентин Плетньов, Петко Георгиев, Христо Кузов, Игор Лазаренко, Ася Стефанова.  Постепенно във времето се разкрива голяма част от материалната структура на недвижимата културна ценност, а ежегодните археологическите разкопки продъжават и до днес.

При съвременните разкопки е разкрита голяма част от северната крепостна стена с дължина над 200 м. Дебелината и варира от 1,80 до 2,00 м, а във височина е съградена на места до 3,00 м. От външната (северна) страна на стената са разположени 5 кръгли кули с диаметър около 3,5 м, а в източния край е - една правоъгълна (4,00 х 4,50 м). Триъгълната кула е по-късна, от османския период.

Главната порта, разположена на северната крепостна стена е широка 3 м. Фланкирана е от две от кръглите кули, а от двете й страни има удебеляване на стената, подсказващо наличието на масивно засводяване над входния проход, отгоре с бойна площадка, до която вероятно е извеждало двустранно каменно стълбище. Открита е второстепенна градска порта между двете най-западни кръгли кули, която впоследствие е била зазидана.

Градежа на стените на крепостните съоръжения е изпълнен с дялани лицеви квадри и имплектон между тях, споени с розов хоросан. Само стените на донжона са зидани на глинен разтвор с изравнителни дървени сантрачи, което подсказва за малката му височина – вероятно около 14 м.

Уличната мрежа е ясно различима, а на места са запазени и настилки от каменни плочи и едър калдаръм.

Градската структура, разкрита до момента се състои основно от жилищни сгради , с характерното за средновековието гъсто застрояване и няколко страноприемници, разположени на тясно площадно пространство. През 2006г. е открита еднокорабна, едноапсидна църква, с размери 14,00 на 5,60 м, с по-късни вероятно манастирски постройки. Различими са няколко строителни периода. На място е открита колонката на олтарната маса, а до нея натрошена, но в последствие събрана горната й плоча. В олтарната част са открити закопчалки за книги, половин медно блюдо и монети от ХІV – началото на ХV в. Характеристиките на градежа /ломен камък на калов разтвор/ се смята, че църквата не е била покрита с масивен каменен свод, а с дървен покрив върху който е лягала хидроизолация от керамични плочи,от които е открито голямо количество по пода. Намерените части от изгнили греди със сравнително малко се предполага, че са от покривната конструкция.

По- късно е открит и втори храм в източнатачаст на селищната структура.

Днес обектът се намира в добро състояние. Текат ежегодни планови разкопки, при които се разкриват все повече факти около неговата богата стратиграфия.

Местоположение

м-т Евксиноград, р-н Виница

Културна пренадлежност

Елинистични култура; Българска култура

Проучване

1899г. - 1910г. - Карел Шкорпил; от 2004г. - Екип на РИМ-Варна

Техническо състояние

Добро техническо състояние

Статут /описан в АКБ/

Национално значение: Заповед: № РД 9Р-2 от 27.02.2013 г. на МК

Режим на опазване /съгласно чл.35 от НАРЕДБА №7/

Г

Находки, експонирани в Регионален исторически музей Варна
No items found.

Актуални снимки

No items found.
Архивни снимки
No items found.

Архивни документи

No items found.

Подобни обекти

Тракийски гробница в Парк-Музей на бойната дружба 1444г. "Владислав Варненчик"

Парк-Музей на бойната дружба 1444г. - "Владислав Варненчик", бул."Янош Хуняди" №55, Варна

Части от римската крепостна стена на Одесос

бул. "Княз Борис I", Археологически резерват "Одесос", Варна

Част от крепостната стена на пл."Екзарх Йосиф"

пл. "Екзарх Йосиф", Археологически резерват "Одесос", Варна

Скален манастир "Аладжа манастир"

м-т Аладжа манастир, р-н Виница

Варненски Халколитен Некропол

Западна Промишлена зона, Варна

Късноантична сграда с търговски функции и баня

ул. "Софроний Врачански" №9, Археологически резерват "Одесос", Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...