Година на построяване

1886 г.

Кратка информация

Къщата е строена в края на 19 в. Първият собственик е Деспина Константинова. В Архива при Община Варна фигурира проект за пристройка от 1928г., с автор арх. М. Йорданов (Манол Йорданов Стателов – 1877-1954 г.).

В имота има още 4 едноетажни допълващи постройки. Разглежданата сграда е разположена на уличните регулации на бул. ”Княз Борис” и ул. ”Пушкин”. Сградата се състои от два етажа и тавански етаж. Конструкцията е масивна, над мазата е използван пруски свод. Покривната конструкция, както и между партера и етажа е била дървена. Плановата схема има правилна правоъгълна форма. Входове има за търговската част от северозапад и за жилищната част от двора на югоизток. Частта от първият етаж към булеварда е определена за търговска площ, зад нея са складовете към търговските площи, а вторият етаж е жилищен с вестибюлна планова схема. Функцията е запазена и до днес. С изключение на партера по двете улици, автентичният вид на къщата е запазен в голяма степен.

През 80-те години на 20-ти век е преустроен партера, като са правени включително конструктивни промени. В началото на 21 в. е остъклена верандата по ул. „Пушкин”. Намесите не са засегнали частта - носител на ценностните харатеристики на сградата, която е в перфектно състояние.

Обектът е типичен представител на жилищната архитектура във Варна от началото на двадесети век. Плановата схема на жилищната част показва, че сградата е строена за фамилия с добри финансови възможности. Независимо от по-късните намеси, сградата има висока културна и научна стойност в типологично и научно отношение.

Общото обемно решение се състои от партер и един жилищен етаж. Фасадата по бул. „Княз Борис I” е триделна, симетрична, като средният дял е подчертан с еркер и сегментен фронтон, който прекъсва главния горниз. Фасадата по ул. „Пушкин” е също триделна, но фланкиращите дялове не са строго симетрични като отвори и хоризонтален размер. Средният дял, е трябвало да бъде подчертан с полукръгъл фронтон, но е изпълнен без него, при което главният корниз не е нарушен. Тази разлика от проекта не нарушава доброто общо впечатление от обемната композиция.

Ордерното третиране и орнаментиката имат общо сецесионово звучене, което е по-ясно в проекта, отколкото в реализацията. Спокойната, хоризонтална обща пропорция на фасадите, с малки промени в профилите на корнизите, завършека на пиластрите на прозоречните рамки и т.н., придават характер по-скоро на неоренесансова композиция.

Общото впечатление е за еклектична архитектура, внушаваща достойнство и равновесие.

Не е известно сградата да е свързана със значими исторически събития.

В градоустройствено отношение, обектът е същесвен елемент от груповата недвижима културна ценност, ансамбъли бул. „Княз Борис I” и „Сливница”.

Автор

арх. Манол Йорданов

Техническо състояние

добро

Собственост (преобладаваща)

частна собственост

Вид НКЦ

Статут НКЦ

Категория

Галерия

No items found.

Архивни документи

No items found.

Адрес

Подобни обекти

Хотел „Преслав“

ул. „Цар Симеон I“ 1, Център, Варна

Морски бани

ул. "Капитан Г. Георгиев", Крайбрежна алея, Варна

Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

ул. „Васил Друмев“ 73, Център, Варна

Гюндюз чешма

Автобусна спирка №880419 Р-Т БОРОВЕЦ, Варна

Чешма Скеле капу

ул. „Капитан Георги Георгиев“, р-н Приморски, Варна

Чешма Карач теке

м-т Сълзица, р-н Младост, Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...