Година на построяване

1954 - 55г.

Кратка информация

Обектът представлява комплекс от двадесет и четири единици, с предназначение за учебни корпуси, общежития и планетариум на курсантите от училището. Сградите с ценностни характеристики на недвижимо културно наследство са построени за учебната 1954-1955 г. Проектант е арх. Младен Денков от ПРОНО-София (Проектантска организация на народната отбрана). През 1957 г. пред входа на училището е поставен бюст-паметник на поета Вапцаров. Автор е скулптура Кирил Сивилев. През 1968г. и трите сгради са надстроени с по един етаж. През Октомври 1988 г., в двора на училището е издигнат деветметров монумент на Н. Й. Вапцаровс автор - проф. Димитър Даскалов. Архитектурната среда и благоустрояване са дело на арх. Михаил Янков. На 07. 12. 1988 г. бюстът – паметник на К. Сивилев е преместен от входа на училището на пл. „Мусала“, в градинката пред Дома на архитекта.

Сградите са с висока степен на автентичност и изцяло съхранени в оригиналния си вид. Същото се отнася за елементите на благоустрояването и озеленявянето.

За обекта е запазена оригинална строителна документация в пълен обем. Налице са архивни снимки от началото на строителството до сега.

В историческо отношение, комплексът е с много висока стойностна характеристика. Той е олицитворение на историята на морското образование в България. Кадрите на това учебно заведение са играли значителна роля в новата и най-нова история на страната. Историческите данни са съхранени и класифицирани, в архивите на администрацията на учебното заведение. Особено ценна роля в това отношение има Асоциацията на възпитаниците на Морско училище.

Пластично-художествения образ е консервативен и тържествен – отговарящ на характера на сградата. Архитектурата е неокласическа, както като общо обемно решение, така и като орнаментика. Средният ризалит на центаралната сграда, заедно с кулата, увенчана с шпил, са се превърнали в емблема на комплекса.

В градоустройствено отношение, комплексът представлява основен елемент на една от най-ярките и последователно проведени градоустройствени композиции на гр. Варна, включваща Висшето военно-морско училище, Двореца на културата и спорта и пантеона в Морската градина.

Във функционално отношение, комплексът е в максимално близка степен съхранен до нивото на оригиналните си функции. Именно като такъв, той има значим икономически потенциал и успешно се включва в културно-туристическата и спортна инвестиционна система на гр. Варна. Централната сграда, представлява впечатляващ силуетен завършек на въпросния комплекс.

Обекта се ползува с изключителна популярност в регионален, национален и международен план. Имайки предвид значението на Флота за развитието на гр. Варна в стопанско и обществено отношение, Морско училище –Варна, се превърна в един от символите на града, както като строителен факт, така и в смислово отношение.

Автор

арх. Младен Денков

Техническо състояние

добро

Собственост (преобладаваща)

държавна публична

Вид НКЦ

Статут НКЦ

Категория

Галерия

No items found.

Архивни документи

No items found.

Адрес

Подобни обекти

Хотел „Преслав“

ул. „Цар Симеон I“ 1, Център, Варна

Морски бани

ул. "Капитан Г. Георгиев", Крайбрежна алея, Варна

Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

ул. „Васил Друмев“ 73, Център, Варна

Гюндюз чешма

Автобусна спирка №880419 Р-Т БОРОВЕЦ, Варна

Чешма Скеле капу

ул. „Капитан Георги Георгиев“, р-н Приморски, Варна

Чешма Карач теке

м-т Сълзица, р-н Младост, Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...