Година на построяване

1932 г.

Кратка информация

Сградата е построена през 1932 г. Собственик и проектант е арх. Ст. В. Попов (арх. Стефан Венедикт Попов, 1889-1956 г.). Сградата е първият пример на арх. Ст. В. Попов, едновременно като предприемач и проектант. Собственик на ъгловия парцел е сестрата на майка му - Сотира Стефанова. За нуждите на голямата сграда са закупени и два съседни имота. Първоначално, сградата е предназначена за хотел. Рекламирана е в пресата и на брошури като „Плаж Варна”. Към края на строителството, през 1933 г., по финансови причини, сградата е преустроена в жилищна, като жилищата са разпродадени. Построена е на уличната регулация и на калкан по страничната регулация от запад и юг. Има шест пълноценни етажа.

Сградата има масивна конструкция – железобетонни плочи и тухлени стени. Покривът е плосък. На партера има шест търговски помещения, три сервизни към тях и входно пространство на блока. На етажите има фоайе и по десет стаи със собствени бани. В сутерена има котел със склад, осем изби и пет сервизни помещения.

Извършен е ремонт на партера, като са променяни отворите и е изгубена симетрията на горната фасада. Рекламни елементи са закачени по целия партер и над него. Има закачени климатици, въздуховоди между етажите и всевъзможни снопове с кабели.

В типологично и научно отношение е ценен по-скоро проектът, отколкото строителната реализация. Проектиран е първият съвременен хотел в града с просторни общи части, сладкарница и ресторант в партера, локал в сутерена, приемен хол на всеки етаж и санитарни възли към всяка стая.

Сградата е ценна и като етап от развитието на архитектурата в града, с факта, че това е една от сградите, която с обема, функционализма и фасадното решение, налага основните постулати на модерната архитектура.

В техническо отношение, също има нововъведения, като централното парно и асансьора, който е специално внесен от Германия.

В градоустройствено отношение, играе роля на акцент на ъгъла на булевард „Приморски” и ул. „Граф Игнатиев”.

Както бе изяснено по-горе, историческото и значение е в посока, че обектът представлява етап в развитието на курортното дело в града, етап от стиловото развитие на варненската архитектура и пример за иновативност и модерно мислене.

Автор

Техническо състояние

задоволително

Собственост (преобладаваща)

частна

Вид НКЦ

Статут НКЦ

Категория

Галерия

No items found.

Архивни документи

No items found.

Адрес

Подобни обекти

Хотел „Преслав“

ул. „Цар Симеон I“ 1, Център, Варна

Морски бани

ул. "Капитан Г. Георгиев", Крайбрежна алея, Варна

Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

ул. „Васил Друмев“ 73, Център, Варна

Гюндюз чешма

Автобусна спирка №880419 Р-Т БОРОВЕЦ, Варна

Чешма Скеле капу

ул. „Капитан Георги Георгиев“, р-н Приморски, Варна

Чешма Карач теке

м-т Сълзица, р-н Младост, Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...