Година на построяване

1867 г.

Кратка информация

Сградата е строена за Хаджи Янаки Флори. Изискването му преди проектирането било, тя да бъде най-голямата сграда в града. Препдолага се, че архитектурният проект е дело на италиански архитект. За първи път тя се споменава през 1867 г. във вестник "Македония". През 1878-1879 г. там се е помещавал Щабът на руското командване. След преместването му, от 1888 до 1898 г. временно се е помещавала Девическата гимназия, докато тя се премести в новата сграда. Почти веднага след това, от 1900 до 1910 г., в сградата се е помещавало Морското машинно училище, после училището за глухонеми, а след това и училището за незрящи - до 1961 г., когато градският съвет откупува къщата от неговите наследници.

Сградата се намира на уличната регулация, свободно разположена в двор. Основният подход е откъм ул. "Княз Ал. Батенберг". Сградата е с масивна конструкция, а подовете и покрива - дървена конструкция. Сградата се състои от полуприземен каменен етаж, два пълноценни етажа и атиков етаж. Плановата схема е вестибюлна първоначално, а след намесата - коридорна. Така в етажите има пет основни и пет сервизни помещения, а в приземния - седем основни. Лицето на сградата към двора е подчертано с плитък ризалит през двата етажа, който откроява на фасадата големия вътрешен салон, разположен в центъра на композицията. Колонада, издигната на висок каменен цокъл, подчертава главния вход. Колонадата носи балкон, с метален ажурен парапет, за салона на горния етаж. Като завършек на ризалита над главния корниз има атикова надстройка с композитен завършек. Парадна извита стълба води до главния вход, разположен под колонадата, а под нея има вход и за полуприземния етаж с два арковидини малки прозреца от двете му страни. Фасадата към улицта на цокълно ниво има пет арковидни прозореца с ключов камък, стигащ до междуетажния корниз. Вертикално фасадата се дели на три полета. В средното има правоъгълен прозорец с каменна рамка и украса от уши под подпрозоречния корниз, а над рамката - триъгълен фронтон. По същия начин, с изключение на фронтона са третирани прозорците в двете крайни полета. Вместо него, те имат по един корниз над рамката с дължина, равна на ширината й. Над фронтона, на следващо ниво има арковиден прозорец. Следва главният корниз и атика. На североизточната фасада има по три правоъгълни прозреца на етаж, обрамчени с каменни рамки, както и входове към полуприземния етаж. Всички фасади са оформени с широки каменни рамки около прозорците, увенчани с корниз или малък фронтон. Ъглите на сградата са профилирани с рустицирани каменни пиластри.

През 1967 г. е изработен проект за реставрация и преустройство. На мястото на старата вита дървена стълба е изградена нова стълбищна клетка и едната стая в етажа е приспособена вероятно за тоалетни. Салонът е обособен като самостоятелна стая чрез коридор, което прави плановата схема коридорна. Климатични тела са монтирани по фасадите. Необходимо е те да бъдат редуцирани и преместени.

В научно и типологично отношение, обектът е ценен с факта, че оригиналноторазпределение е разпознаваемо, а по-късните намеси са документирани и датирани.

Вархитектурно отношение, сградата е типично неоренесансова, с едновременнотържествено и леко излъчване.
В градоустройствено отношение представлява акцент в северниясилует на ул. „Кн. Ал. Батенберг”.Освен това, с присъствието си подкрепя малкия ансамбъл от сгради, строени посъщото време по ул. „Батенберг”.

В историческо отношение сградата е свързана с развитието наобразователното дело на града.

Автор

Техническо състояние

добро

Собственост (преобладаваща)

частна

Вид НКЦ

Статут НКЦ

Категория

Галерия

No items found.

Архивни документи

No items found.

Адрес

Подобни обекти

Хотел „Преслав“

ул. „Цар Симеон I“ 1, Център, Варна

Морски бани

ул. "Капитан Г. Георгиев", Крайбрежна алея, Варна

Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

ул. „Васил Друмев“ 73, Център, Варна

Гюндюз чешма

Автобусна спирка №880419 Р-Т БОРОВЕЦ, Варна

Чешма Скеле капу

ул. „Капитан Георги Георгиев“, р-н Приморски, Варна

Чешма Карач теке

м-т Сълзица, р-н Младост, Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...