Година на построяване

1937 г.

Кратка информация

Сградата е проектирана и построена на два етапа. Първоначалният проект е на арх. Стефан Венедикт Попов (1889–1956 г.). Строителството на първият етап е завършено през 1937 г. В оригиналния си вид сградата е била с висок партерен, два административни и висок тавански етаж. По протежение на бул. „Приморски“, е била със седем оси (до оста на сегашния главен вход, включително). През 1953г., по проект на арх. Ангелина Ванкова (арх. Ангелина Иванова Ванкова, род. 1923г.), таванският етаж е превърнат в терасен, с нормална височина. По продължение на бул. „Приморски“ са пристроени още 14 оси, с общата нова височина и ново крило по ул. „Вардар“, с дължина 25 м. Новото строителство е изцяло в стила на първоначалната архитектурна третировка. Удължаването на хоризонталния обем по бул. „Приморски“, прави композицията още по-изразителна и подчертава контрапункта на ъгловата кула. През 1980 г., сградата претърпява основен ремонт, който засяга само вътрешните и част.

Сградата е с висока степен на автентичност и въпреки по-късните намеси, изцяло е съхранила оригиналния си вид.
В историческо отношение, комплекса е с висока стойностна характеристика, тъй-като е свидетел на развитието на българското търговско корабоплаване и риболовен флот от възникването им до сега. Сградата има особено място в архитектурната история на гр. Варна, като една от първите представители на модерната архитектура в града.

Пластично-художественият образ, излъчва строга официалност, отговаряща на обществената функция на институцията, която представлява.

В градоустройствено отношение, комплексът е основен елемент от гаровия площад. Заедно с намиращия се от изток „Дом на транспортните работници" (сега "Морска администрация"), оформят убедително начало на бул. „Приморски“. Във функционално отношение, сградата е с максимално запазена автентичност. Именно поради това тя има значим икономически потенциал и успешно се включва в административно-инвестиционната система на клъстър транспорт във Варна.

Обектът се ползва с изключителна популярност в регионален, национален и международен план. От създаването си до днес, сградата на БМФ постепенно се е превърнала в един от символите на морския транспортен бизнес в града.

Автор

арх. Стефан В. Попов

Техническо състояние

добро

Собственост (преобладаваща)

частна

Вид НКЦ

Статут НКЦ

Категория

Галерия

No items found.

Архивни документи

No items found.

Адрес

Подобни обекти

Хотел „Преслав“

ул. „Цар Симеон I“ 1, Център, Варна

Морски бани

ул. "Капитан Г. Георгиев", Крайбрежна алея, Варна

Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

ул. „Васил Друмев“ 73, Център, Варна

Гюндюз чешма

Автобусна спирка №880419 Р-Т БОРОВЕЦ, Варна

Чешма Скеле капу

ул. „Капитан Георги Георгиев“, р-н Приморски, Варна

Чешма Карач теке

м-т Сълзица, р-н Младост, Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...