Година на построяване
1910-11 г.
Кратка информация
Строежът на сградата е завършен през 1911 г. Проектът е изработен през 1908 г. от арх. Д. Дабков (арх. Дабко Петров Дабков, 1875-1945 г.). Първите собственици са Община Варна и Благотоворително дружество „Майка”.
Сградата се състои се от два етажа, сутерен и таван. Носещата конструкция е монолитна, а подовите и покривната - дървени. Сградата има чиста и подчертано функционална архитектура, омекотена от деликатните извивки на покрива и корнизите, решени в духа на националната традиционна архитектура, както и двете странични крила, фланкиращи по стара българска традиция удобен вътрешен двор.
От градоустройствена гледна точка обектът заема важна позиция на една от най натоварените градски пътни артерии – Варна - кв. Аспарухово. Идвайки от Аспарухов мост /част от международен път Е-87/ се разкрива ясна, цялостна гледка към сградата. По отношение на макросредата - по-късно изградените високи сгради наоколо са с доста по-голям мащаб, но са на достатъчно растояние, за да не се явяват конкурентни на художествено-обемното значение на дома за деца и юноши „Княгиня Надежда“. Намесите във времето са минимални, има едноетажна пристройка към задния двор. Оригиналната функция и атвентичния облик на сградата са запазени и до днес.
В типологично и научно отношение, сградата е изключително интересна, като една от малкото сгради със смесена образователна и благотворителна функция от началото на 20-ти век.
Най-висока степен на ценност в историческо отношение имат сградата и нейната функция. Сиропиталището води своето начало от 1897г., когато по настояване на благотворително дружество „Саморазвитие” се създава сиропиталище „Милосърдие”. Първоначално е настанено в стара сграда на ул.„Приморска”. С решение на Общинския съвет от 7.VІІ.1900 г., на сиропиталището е предоставена част от сградата на старата „Мъжка гимназия” на ул.„Панагюрище”. От 1903 г. ръководството на сиропиталището се поема от благотворително дружество „Майка” и започва да се нарича „Княгиня Надежда”. От 1908 г. втората съпруга на княз Фердинанд, княгиня Елеонора става почетен председател на дружеството. С нейна помощ, средства набрани от благотворителност и помощ от Общината, както и от посланиците на Великобритания, Франция, Италия и др., през 1910-11г. е изградена сградата на сиропиталище „Надежда”. Проектът на арх. Д. Дабков е одобрен, лично от царица Елеонора.
Сградата птитежава с висока степен на гражданска популярност.
Автор
арх. Дабко Дабков
Техническо състояние
в риск
Собственост (преобладаваща)
общинска частна
Вид НКЦ
–
Статут НКЦ
–
Категория
–
Адрес
Подобни обекти
ул. „Цар Симеон I“ 1, Център, Варна
ул. "Капитан Г. Георгиев", Крайбрежна алея, Варна
ул. „Васил Друмев“ 73, Център, Варна
Автобусна спирка №880419 Р-Т БОРОВЕЦ, Варна
ул. „Капитан Георги Георгиев“, р-н Приморски, Варна
м-т Сълзица, р-н Младост, Варна