Година на построяване

1966 – 1987 г.

Кратка информация

Обектът представлява комплекс от двадесет и две идентификационни единици, с предназначение за конгресни, културни, спортни и търговски дейности. Целият обект е проектиран за периода 1966 – 1987г. от проектантски колектив на Териториална проектантска организация – Варна, след проведен национален конкурс. Присъдени са две втори награди. Решено е да се работи по предложението на арх. Варужан Кехам Мануян (род. 1927 г.). Работният проект е изготвен от проектантски колектив, с ръководител – видния варненски архитект Стефан Колев Колчев (род. 1931г.). В колектива учавстват и арх. Жечко Маринов Чолаков (1926-1999 г.), арх. Димитър Кирилов Стоянов (1926-2007 г.) и арх. Вирджиния Иванова Попова (род. 1931 г.), които запазват основната идея на арх. Маноян. Уникалната за времето си конструкция е дело на инж. Петко Стоянов Милев (род. 1931 г.), инж. Христо Иванов Колев (род. 1936 г.) и инж. Д. Дочев. Революционно решената сценична част е дело на колектив с ръководител инж. Христо Кирчев (зет на арх. Ж. Чолаков и първи демократичен кмет на община Варна).

Обектът представлява многофункционална зала, наречена зала "Конгресна", заедно с прилежащите и фоайета, комуникационни площи и околно пространство, е проектирана и построена в периода 1966-1968г. В периода 1986-1987г. е построен вторият основен корпус. В него са включени три нови спортни зали с възможност за обединяване – зали „Младост“ и зала за танцови и сценични изкуства – зала „Хореография“. Реконструирана е зала „Конгресна“, която вече разполага с 3000 места, нови художествено осветление, ложи за журналисти и симултантен превод, климатична инсталация, информационно табло, възстановителен център и др. Благодарение на качествата на авторите и независимо от разликата във времето за реализация на двата етапа на обекта, резултатът е с високи качества на композиционното решение, характеризиращо се с пълнота и завършеност.

За обекта е запазена оригинална строителна документация в пълен обем. Налице са архивни снимки от началото на строителството до сега.

В историческо отношение, комплексът е с много висока стойностна характеристика. В него са провеждани спортни, конгресни и културни събития от световно, национално и местно значение. Историческите данни са съхранени и класифицирани в архивите на администрацията на комплекса.

Концепцията, строителната конструкция и плановата схема на всички обекти са революционни за времето си. Зала „Конгресна“, е първата в източна Европа и една от първите в света, чийто покрив е с висяща вантова конструкция.

С пластично-художествения си образ, високото качество на общата обемно-пространствена композиция и комплексното изпълнение на околната непосредствено прилежаща среда, комплекса придобива много високи ценностни качества за средата в която се намира.
В градоустройствено отношение, комплекса представлява основен елемент от една от най-ярките и последователно проведени градоустройствени композиции на гр. Варна, включваща Висшето военно-морско училище, Двореца на културата и спорта и пантеона в Морската градина.

Във функционално отношение, обектът е съхранен в максимална автентичност, до нивото на оригиналните си функции. Именно като такъв, той има значим икономически потенциал и успешно се включва в културно-туристическата и спортна инвестиционна система на гр. Варна.

Обекта се ползва с изключителна популярност в регионален, национален и международен план. От създаването си, Двореца на културата и спорта - Варна се превърна в един от символите на града, както като архитектурно-строителен елемент, така и в смислово отношение.

Автор

арх. Стефан Колчев

Техническо състояние

задоволително

Собственост (преобладаваща)

частна

Вид НКЦ

Статут НКЦ

Категория

Галерия

No items found.

Архивни документи

No items found.

Адрес

Подобни обекти

Хотел „Преслав“

ул. „Цар Симеон I“ 1, Център, Варна

Морски бани

ул. "Капитан Г. Георгиев", Крайбрежна алея, Варна

Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

ул. „Васил Друмев“ 73, Център, Варна

Гюндюз чешма

Автобусна спирка №880419 Р-Т БОРОВЕЦ, Варна

Чешма Скеле капу

ул. „Капитан Георги Георгиев“, р-н Приморски, Варна

Чешма Карач теке

м-т Сълзица, р-н Младост, Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...