В началото на 2015г. екипът на „Студио Рачеви” извърши предложение за актуализация на списъка с единични НКЦ на територията на град Варна. Резултатът е 43GB, разнородна по вид и датировка информация – архивни документи, чертежи, заснемания, ситуационни скици и актуална фото-документация, отнасящи се за най-красивите и стойностни сгради в града ни. Всички материали бяха предадени обработени, систематизирани и пригодени за удобна работа на администрацията.
Най-ценното занас от всички дейности по разработката, бе проучването на Архива на Община Варна. Противно на всички очаквания и на първоначалните уверения на общинската администрация, че почти нищо не е останало, установихме наличието на стотици, дори и хиляди чертежи и строителникнижа от периода 1899г.-1944г. Между тях са и уникалните творби на големи майсторикато арх. Антон Франгя, арх. Никола Лазаров, арх. Стефан Венедикт Попов, арх. Дабко Дабков и много други.
В настоящата статия е показана съвсем малка част от богатството на архива - няколко съборени вече сгради и неосъщественият проект за морски бани на арх. Ангел Леонкев. Въпреки, чеявно никой от общинската администрация не го осъзнава, този архив представлявадокументално културно наследство с много висока културна, историческа, дориикономическа стойност. Налични са не само оригинални архитектурни проекти, но изаявления за строителство, строителни книжа /количествени сметки, тръжнидокументи и др./, строителни билети /разрешение за строителство/ и кореспонденция.
Физическото състояние на чертежите и документалния архив е изключително лошо, дори аварийно. Те се помещават в хранилището на сградата на Община Варна или таканареченото „долу”. Чертежите и документите се държат в 80-90 годишни картоненипапки, които са препълнени до пръсване. Подредбата и систематизирането са осъществени чрез груби надписи, със син химически молив, върху фините ароматизирани платна и разпадащата се стара хартия. В повечето от папките чертежите дори не са сгънати, а са придобили формата на хармоника. За някои оттях това е било пагубно и те вече са на десетки парчета.
Поради начина на картотекиране на сградите по онова време, днес е невъзможно те да бъдат издирени по актуални към днешна дата административни или кадастрални данни. В повечето случаи отговорът на общинската администрация е, че е невъзможно намирането наконкретен проект и това е причината те да стоят в хранилището с десетилетия и да тънат в забрава.
Вече е крайно належаща нуждата от осигуряване на адекватно съхранение и реставриране на повредените материали. Ако тези мерки не се вземат, то уникалните архиви на историческото и художествено минало на града ни са обречени.
Налични данни в Архива на Община Варна:
Оригиналниархитектурни проекти
Документалниархиви
- Заявленияза строителство до кмета на гр.Варна
- Строителни билети /Разрешение за строителство/
- Строителни книжа /Количествени сметки, тръжни документи и др./
- Кореспонденция
Архивът, с който разполага Община Варна започва от 1899г. Нашият екип прерови всичко до 1944г., като искрено се надяваме да не сме пропуснали нещо.